Otwarte Wydarzenie o Pisaniu

21 kwietnia 2018 r., godz. 19.00

Pauza in Garden, Kraków

 

W tym roku odbędzie się III Otwarte Wydarzenie o Pisaniu.

Jakiś czas temu zamarzyłam sobie zrobienie dużego otwartego wydarzenia o pisaniu, podczas którego osoby już piszące będą opowiadały o swoim pisaniu – o przeszkodach, które musiały pokonać i przekonaniach, które musiały zmienić, o tym dlaczego pisanie jest dla nich ważne, co im daje i w jaki sposób się w nim realizują. Za pierwszym razem, 23 kwietnia 2016 roku, odbyło się Otwarte Wydarzenie o Pisaniu. Przyszliście tak tłumnie i przyjęliście mnie tak ciepło, nie mogłam go nie powtórzyć. Trzecie ma już datę – 21 kwietnia 2018! Wpisz ją do kalendarza!

Dlaczego je robię?

Bo chcę, żeby osoby, które chcą pisać, ale tego nie robią, bo im się wydaje, że nie mogą, że zostaną ocenione, że ich mężowie i matki powiedzą „co to za fanaberie!” usłyszały ludzi którzy na przekór wszystkiemu piszą. Z serca, z głębi siebie, wkładając w nie dużo energii i siebie.

Chcę też, żeby wszyscy, którzy już piszą usłyszeli się nawzajem, docenili, zainspirowali, przybili sobie piątkę.

Chcę pokazać wam, sobie i całemu światu, że pisanie jest ważne. I że jest fajne!

Co się działo podczas wieczoru 8 kwietnia 2017? 

Absolwenci Szkoły Pisania Powieści 2016/2017 przeczytali fragmenty książek, które pisali pod moim okiem. Waszych braw i wsparcia potrzebowali: Błażej Cepil, Paulina Jóźwik, Ola Błaszczyk, Iza Janiszewska, Małgosia Baka, Maciek Maruszczak i Ewa Gralla.

Premierę miał film „Piszę, bo…”, na którym 26 osób opowiada o tym dlaczego pisze, obejrzyj go koniecznie!

Trzy osoby opowiedziały w rozmowie ze mną o swoim pisaniu. Wybrałam dla was tematy, które moim zdaniem są ważne rozmawiałam z Sylwią Królikowską.

Joanna Nałęcz w rozmowie ze mną opowiedziała jak to jest po latach pracy jako tłumacz literatury pisać własną powieść, kiedy historia po prostu do Ciebie przychodzi i nie możesz jej powiedzieć „nie”.

Teresie Dymek zadałam pytania o jej pisarską misję, dla której zrobiła już tak wiele, o jej niesamowitą determinację, o to jak sama się pisarsko edukuje i w jaki sposób zdobytą wiedzę wdraża w praktykę.

Usłyszeliście też całą prawdę o tym jak wygląda samodzielne pisanie po kursach pisania. Anna Bąk (http://annabakpisze.pl/category/o-pisaniu/) zaproponowała mi, że chętnie opowie o „życiu po Szkole Pisania Powieści”, co uznałam za świetny pomysł. Ania i Alina Krzeminska (http://www.pisarskaprzygoda.pl) skończyły Szkołę w 2016 roku. Czy na coś im się to przydało? Jak wprowadzić w praktykę zdobytą wiedzę o pisaniu? Jak nie stracić motywacji kiedy kończą się zajęcia, a raczej co robić kiedy motywacja spada? Jak wygląda samodzielne pisanie pierwszej książki – bez zajęć, wsparcia redaktora i innych uczestników? Czy pisanie dotyczy tylko… pisania czy zmienia życie? O tym wszystkim opowiedziały dwie pisarki, niepokorne uczestniczki I edycji Szkoły, które nie raz i nie dwa zadawały mi trudne pytania, ale tym razem pytałam je ja ;)

Bardzo ważnym punktem była rozmowa z debiutantami – młodymi pisarzami, którym się udało wydać powieści w dużych wydawnictwach. O blaskach i cieniach debiutu, o tym jak wygląda współpraca ze znanym wydawcą, bez lukru i ściemy opowiedzieli Aleksandra Zielińska, nominowana do Nagrody Conrada autorka dwóch powieści wydanych w WAB i Ahsan Ridha Hassan, absolwent absolwent pierwszej edycji Kursu Kreatywnego Pisania organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, który ma na swoim koncie współpracę już z trzema wydawcami.

W trakcie pisarskiej zabawy mogliście wygrać książki.

Uczestnicy Klubu Pisarskiego Online zaprezentowali swoje teksty, a cała publiczność w głosowaniu wybrała waszym zdaniem najlepszy.

Była też muzyczna niespodzianka! Premierowe piosenki zagrał artysta z którym miałam wielką przyjemność współpracować nad tekstami. I jedna z piosenek ma mój tekst!! Przyznam, że to dla mnie bardzo ekscytujące!

Tutaj jest archiwalna strona wydarzenia na Facebooku.

 

Partnerem wydarzenia było Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz wydawnictwa WAB (Grupa Foksal) i Genius Creations.

Już teraz zapraszam Cię na III Otwarte Wydarzenie o Pisaniu, a teraz możesz zobaczyć na zdjęciach mojej ukochanej fotografki, Marty Piskorek, jak było w kwietniu 2017 roku.

Obejrzyj zdjęcia z I Wydarzenia o Pisaniu!
podpis2