Szkoła Pisania Powieści

Szkoła Pisania Powieści po raz trzeci zacznie się w listopadzie 2017 roku!

Jeśli chcesz dowiedzieć się pierwsza/y o rekrutacji,  myślisz o wzięciu udziału albo po prostu chcesz wiedzieć więcej, zapisz się na specjalną listę:


Uważam, że pisania można się nauczyć tak samo jak gotowania, jeżdżenia na rowerze, tańczenia samby i szydełkowania. Jak każda z umiejętności, pisanie może nam przychodzić z większą lub mniejszą łatwością. Są ludzie, którzy po pierwszej lekcji samby mogliby jechać do Rio i śmigać w piórach i tacy, którzy potrzebują 10 albo 20 lekcji. Ktoś piecze ciasto jak ma 10 lat (ja upiekłam bez mąki), a ktoś jak ma 30 i potrzebuje hiper dokładnego przepisu. Ale każdy, absolutnie każdy może nauczyć się piec ciasto i tańczyć sambę. I pisać.

Szkoła Pisania Powieści trwa 6 miesięcy i wymyśliłam ją w taki sposób, żeby w trakcie można było napisać książkę. Nawet od zera.

Jest też idealna dla osób, którym brakuje systematyczności i pisanie odkładają w nieskończoność. Zajęcia są intensywne, ale tak zorganizowane żebym mogła z każdym popracować indywidualnie. Omawiamy wszystkie elementy, z których składa się powieść i oczywiście wszystko natychmiast przenoszone jest na praktykę.

Szkoła jest dla każdego kto chce napisać powieść: zarówno dla osób, które mają kłopoty ze znalezieniem fabuły, dla tych, którzy mają pomysł, ale nie wiedzą jak zacząć jak i dla osób, które już zaczęły pisać i utknęły albo po prostu czują, że chcą pisać lepiej.

Dowiesz się jak dobrać narrację do twojej opowieści, jak sprawić, żeby bohater był bardziej żywy a mniej papierowy i co zrobić żeby twoje dialogi brzmiały jak prawdziwa rozmowa.

Znajdziesz inspirację do pisania, może okaże się, że chcesz pisać jednak coś innego albo właśnie wpadniesz na genialny pomysł?

Poznasz ludzi, którzy tak jak ty chcą pisać i wiedzą co to znaczy myśleć wciąż o perypetiach bohatera.

Zajęcia będą się odbywały raz w miesiącu, przez całą sobotę (od 10 do 18 z przerwą na obiad). Pomiędzy zajęciami będą zadania do wykonania – prace domowe dzięki którym twoja powieść przestanie być marzeniem i stanie się rzeczywistością.

Do szkoły przyjmuję tylko 10 osób – wiem, że tylko w małej grupie mogę pracować efektywnie i móc każdemu poświęcić uwagę.

Chcesz dowiedzieć się co o szkole myślą uczestniczki I edycji? Przeczytaj ich opinie!

 

W programie:

Jak skonstruować fabułę?
Fabuła a akcja. Czym się różnią? Skąd wiedzieć, czy fabuła jest ciekawa?
Bohater – dlaczego dynamiczny jest lepszy niż statyczny, jak go stworzyć i popchnąć do działania.
Narracja – rodzaje i plusy i minusy każdej z nich. Jaką wybrać narrację.
Konstrukcja dobrego dialogu. Dlaczego moi bohaterowie przemawiają zamiast mówić?
Opisy wnętrz, postaci, pogody… Jak sprawić, żeby były ciekawe.
Scena. Jak sprawić, żeby czytelnik chciał ciągle czytać dalej.
Budowanie atmosfery w powieści.
Proces pisania, wewnętrzny krytyk i inne pisarskie kłopoty.
Prace domowe.
Co zrobić żeby wydać książkę? – porady dotyczące rynku wydawniczego.
I dużo więcej!

 

START: listopad 2017 r.

kolejne zajęcia: soboty raz w miesiącu, przez 6 miesięcy , godz. od 10 do 18.

Zajęcia odbywają się w Krakowie.

 

REKRUTACJA: mariakula@mariakula.com 

Rekrutacja zacznie się w październiku i potrwa tydzień, będą ogłaszać ją mailowo, więc jeśli chcesz o niej wiedzieć, zapisz się na listę!

Będę Cię prosić o przesłanie pomysłu na powieść i fragmentu tekstu oraz listu o tym dlaczego chcesz wziąć udział w szkole.

 

 

Ilość miejsc ograniczona – 10

 

Czekam na ciebie i twoich bohaterów z niecierpliwością!

Maria Kula

Przeczytaj regulamin Szkoły.