Laboratorium stylu. Weekendowy wyjazd pisarski.

Willa Akiko

23 – 25 lipca 2021

W sercu Gorców leży miejsce, gdzie nie ma ludzi, nie ma turystów, jest za to las, wiatr i wielka polana, z której widać Tatry.

Stoi tam dom ze spadzistym dachem, wybudowany przez niezwykłą kobietę – Japonkę, która przyjechała do Polski i zakochała się w polskich górach. W marcu, w swoje urodziny, zmęczona zimą, szarzyzną betonu, pandemią, zamkniętymi knajpami, deszczem i hałasem miasta, zrobiłam sobie prezent i pojechałam tam. A potem natychmiast zaczęłam kombinować, jak zorganizować tam wyjazd dla Ciebie.

Jak mogę Ci opisać to miejsce? Wyobraź sobie, że budzisz się w lipcowy poranek, do pokoju wpada łagodne światło, za oknem widzisz las i góry. Jesz śniadanie ze świeżych, lokalnych produktów, podane przez uroczą właścicielkę, a potem z kawą siadasz na tarasie z widokiem na Tatry. Wdychasz orzeźwiające powietrze, słuchasz szumu wiatru i piszesz. Po południu idziesz na spacer w góry albo po prostu leżysz na kanapie w salonie z wielkimi oknami i czytasz. Ale najlepsze czeka Cię na koniec dnia. Przychodzisz na kolację, gdzie pani Akiko z uśmiechem przynosi Ci tradycyjne japońskie dania: ręcznie robione sushi, jedwabiste udony i warzywa w tempurze lub ryby. Kiedy myślisz, że to już koniec jedzenia, na stół wjeżdżają kolejne potrawy – ciekawa zupa z sezonowych warzyw, domowa tartaletka czy ciasto. Na koniec wytaczasz się z jadalni w stanie euforii jak po wizycie w najlepszej restauracji. 

I tak przez cały weekend.

Pomyślałam, że to znakomita przestrzeń na Twoje pisarskie laboratorium. W odosobnieniu i ciszy, bez zbędnych bodźców, obowiązków i trosk, będziesz mieć wreszcie czas, żeby skupić na słowach – żeby wsłuchać się w nie i je badać. W trakcie trzech warsztatów będziesz szukać swojego stylu i nauczysz się oddzielać to, co w Twoich tekstach prawdziwie i niezaprzeczalnie Twoje, od tego, co sztuczne i zapożyczone.

Pierwszy warsztat Laboratorium będzie dotyczył dynamiki i rytmu. Będziesz wsłuchiwać się w swój język, przyjrzysz się rytmowi zdań i wybierzesz taki, który jest dla Ciebie najodpowiedniejszy. Nauczysz się pisać teksty zarówno dynamiczne, jak i spokojne. Na drugim warsztacie przyjrzysz się skamielinom, utartym frazesom i banałom, które czasem wślizgują się do naszych tekstów. Nauczysz się, jak ich unikać i zastępować je własnymi, oryginalnym zwrotami. Trzeci warsztat będzie zbierał informacje z poprzednich zajęć i poświęcony będzie szukaniu własnego języka. Z Villi wyjdziesz nie tylko z toną inspiracji – ta wypływa tu z każdego kąta – ale też z wiedzą, która pomoże Ci przekuć tę inspirację na naprawdę świetne teksty.

To wyjazd, na jaki sama w tym momencie z rozkoszą bym pojechała. To wyjazd, który wpiszesz sobie w kalendarz i o którym będziesz myśleć z ulgą, kiedy za oknem deszcz i beton, a w pracy wszyscy chcą wszystkiego. To wyjazd, który będzie naprawdę magiczny.

Co zawiera cena:

  • Trzy wyjątkowe warsztaty pisarskie
  • Nocleg w trzyosobowych pokojach z łazienkami
  • Sześć nieziemskich posiłków – wegetariańskich lub peskatariańskich
  • Dojazd z Harklowej do Villi Akiko – na górę trzeba wjechać samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Swój samochód można zostawić w Harklowej na bezpłatnym parkingu, a właścicielka przyjeżdża po gości swoją terenówką. Dodatkowe wycieczki na dół są do ustalenia z panią Akiko i płatne osobno :)

Co warto mieć ze sobą:

  • Czekolady i inne słodycze lub bakalie (o głodzie co prawda nie będzie mowy, ale w pobliżu nie ma sklepu, więc warto mieć swoje zapasy, gdy potrzeba słodkiego przypili)
  • Buty trekingowe albo inne, których nie żal ubłocić i da się w nich wejść na górę.
  • Luźne, wygodne ubrania

UWAGA! Jeśli masz uczulenie na psią sierść, weź pod uwagę, że w willi mieszka pies, a ja sama przyjadę na warsztat z moim psem Zbyszkiem :)

Czas: 23-25 lipca 2021

Miejsce: Villa Akiko, Ariake, okolice Harklowej niedaleko Nowego Targu

Koszt: 990 zł (w tym 540 zł za nocleg i wyżywienie + 450 zł za warsztat)

Zaliczka 450 zł płatna przy zapisie (w przypadku gdyby zamknięto hotele z powodu pandemii, zwracana w 100%)

Ilość miejsc ograniczona: 10

zapisz się: [email protected]

Wyjazd prowadzi Marta Marecka

Lubię konkret i chcę dawać konkretne rozwiązania. Moją misją jest zachęcić ludzi do pisania: użytkowo i kreatywnie, dla akademii, dla biznesu, dla zabawy, dla siebie. Chcę pokazać, jak pisać dobrze i z przyjemnością.

Z wykształcenia jestem anglistką i doktorem językoznawstwa, przez ponad dziesięć lat pracowałam naukowo. Oprócz tego jestem trenerką pisania i redaktorką. Od 2020 roku prowadzę Szkołę Pisania Powieści oraz współpracuję indywidualnie z pisarzami.

Mój Researchgate
Mój Facebook
Moja strona internetowa