PISZ I MALUJ! Letni kurs pisarsko-malarski.

 

fab2d147d093ad26221dc5a3a9591468-2

Pisanie i malowanie są sobie tak blisko siebie. Tak wielu artystów pisało i malowało, rysowało i pisało. Kto był pisarzem a kto malarzem? A może każdy malarz i pisarz to w gruncie rzeczy po prostu artysta?

Jeśli czujesz, że w twojej duszy i sercu jest prawdziwy artysta, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz już wybierać co jest ważniejsze, możesz robić obie rzeczy naraz. Możesz pisać i malować, malować i pisać, pisać o tym co nie mieści się na obrazie i malować to czego nie umiesz wyrazić słowami. Albo pisać i malować to samo – bo przecież najważniejsze jest to, co chcesz wyrazić a nie to jakich narzędzi użyjesz.

Zapraszamy na wyjątkowy, pierwszy, jedyny w swoim rodzaju kurs letni PISZ I MALUJ!

Oczywiście w Krakowie, bo jakie inne miejsce jest najlepsze na artystyczne wakacje?

Będziemy pisać i malować codziennie, przez 5 dni.

Czeka Cię pięć warsztatów pisarskich i pięć warsztatów malarskich, przez które prowadzić nas będą tematy i artyści, którzy je realizowali: pisarze i malarze. Wybrałyśmy specjalnie artystów nieoczywistych, niekoniecznie bardzo znanych, bo chcemy żebyś poznał/a nowych, może takich do których sam/a niekoniecznie sięgniesz.

To będzie niezwykła letnia podróż w artystyczny świat, możesz dać nurka w historię literatury i malarstwa, ale też zanurzyć się w siebie – bo będziesz mieć szansę napisać i namalować to co jest w głębie Ciebie, co czujesz, co w sobie nosisz.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: nie musisz mieć żadnego doświadczenia z pisaniem ani malowaniem. Jeśli ostatni raz miałaś/łeś pędzel w dłoni w podstawówce, a ostatni tekstem jaki napisałaś/łeś było wypracowanie na maturze – nie martw się. Kurs jest dla wszystkich – z doświadczeniem i bez, piszących i nie, malujących i tych, którzy tylko o tym marzą.

Jeśli dużo piszesz ale przeraża Cię malowanie – nie martw się, zajęcia Kasi są dla wszystkich, którzy się boją malować.

Jeśli malujesz, ale myślisz, że nie umiesz pisać – Maria pokaże Ci, że pisać może każdy i zabierze cię w pisarski świat.

Długo myślałyśmy nad programem. Chciałyśmy, żeby był bogaty, pełen wrażeń, żeby był o tym co w pisaniu i malowaniu jest dla nas ważne. I taki jest. Każdy dzień ma swój temat i swoich artystów, którymi będziemy się inspirować. Nie musisz ich znać, ale możesz zacząć swoje artystyczne lato już teraz i zacząć oglądać obrazy wybranych przez Kasię malarzy i poczytać wybrane przez Marię książki.

Zajęcia odbywać się będą codziennie w dwóch blokach:

10 – 13 malarskie, 15 – 18 pisarskie.

I Dzień środa:

Zapisywanie codzienności

Wielu malarzy maluje i pisze o tym co codzienne, zwykłe, ale niezwykłe. Nie musisz szukać tematów daleko od siebie, wystarczy, że się rozejrzysz wokół i po prostu zaczniesz zapisywać i malować codzienność.

Malarsko prowadzić nas będzie Józef Czapski i Jan Vermeer.

Pisarsko inspirować będziemy się Etgarem Keretem i Adamem Wiedemannem oraz wybranymi pisarzami, którzy pisali dzienniki.

 

II Dzień czwartek:

Wyśnione

W kontraście do tego co jest na wyciągnięcie ręki – sny, tak wielki, niezgłębiony często, nas wewnętrzny świat. Gdzie kończy się sen a zaczyna rzeczywistość? Jak namalować koszmar i czy sny są wytłumaczalne? Pisanie i malowanie marzeń sennych ma swoją poetykę przez którą prowadzić nas będą:

malarsko Rene Magritte i Salvador Dali,

pisarsko Julio Cortazar i Bruno Schulz.

 

III Dzień piątek:

Pokawałkowane – Połączone

Nikt nie powiedział, że sztuka ma być logiczna, od początku do końca, opowiedziana i namalowana po kolei. Twoja opowieść może być pokawałkowana, pocięta i złożona na odwrót, mieć swój klucz, który opiszesz albo być zagadką. Tworzenie kolaży, malowanie i pisanie fragmentami jest niesamowitą przygodą i zabawą!

Malarsko poprowadzi nas Pablo Picasso i Georges Braque.

Inspiracją literacką będzie twórczość Georgesa Pereca.

 

IV Dzień sobota:

Opisać obraz – namalować historię

W każdym tekście zaklęty jest obraz, który powstaje w głowie czytelnika, a w każdym obrazie historia, którą odbiorca sobie dopowiada. Możesz bawić się tym w nieskończoność – pisać teksty (prozę, wiersze) patrząc na obrazy i malować historię, która znasz w słowach. W taki sposób inspiracje nigdy się nie kończą, a twoje pisarstwo i malarstwo stają się jednym światem.

Będziemy czytać utworu malarskie i pisane do obrazów m.in.: fragmenty poematu Johna Ashberego „Autoportret w wypukłym lustrze”, wiersz Tadeusza Kubiaka „Czytająca list” i „Króla Olch” Goethego i inspirować się obrazami Hieronima Boscha opowiadającymi historie bogate w pełne znaczenia symbole.

 

V Dzień niedziela:

Portret rodzinny

Własna historia rodzinna, przodkowie, korzenie, to skąd pochodzimy i kto za nami stoi jest ważnym tematem w twórczości bardzo wielu artystów. Poszukiwania swojej tożsamości w rodzinie i tożsamość naszych rodziców i dziadków to zagadnienie z którym zawsze warto się zmierzyć, niezależnie od tego czy wynikiem będzie mini opowiadanie o babci, wielka dokumentacyjna praca, autoportret czy portret rodzinny.

Siebie i swoją rodzinę portretowało w tekście i na płótnie wielu pisarzy, my inspirować się będziemy twórczością Joanny Olczak – Ronikier („W ogrodzie pamięci”), Andy Rottenberg („Proszę bardzo”) i Agaty Tuszyńskiej („Rodzinna historia lęku”), malarsko prowadzić nas będą tajemnicze obrazy Diego Velazqueza.

 

Na zakończenie kursu (w sobotę) planujemy wspólną kolację, żeby przy jedzeniu i winie w długą letnią noc rozmawiać bez końca o malarstwie, pisaniu, artystach i tym co odkryliśmy dla siebie podczas kursu.

Kurs prowadzą:

Katarzyna Bruzda-Lecyk. Artystka, założycielka Iluminatornii.

Ożywia osobiste spotkania z obrazami, tworzy środowisko do autentycznego spotkania ze sztuką, inspiruje do malowania.

Prowadzi w Krakowie półroczną szkołę artystyczną dla każdego kto chce zacząć i kontynuować – Akademię Iluminatornii.

www.katarzynabruzda.pl

Maria Kula – redaktorka, prowadzi warsztaty i kursy pisania pod marką Perypetie.

Uważa, że pisania można się nauczyć.

Prowadzi w Krakowie Szkołą Pisania Powieści oraz liczne zajęcia i pracuje indywidualnie z pisarzami.

www.mariakula.com

TERMIN I MIEJSCE: 20 – 24 lipca 2016 r., Kraków
zajęcia codziennie: malarskie od 10 do 13, pisarskie od 15 do 18

zaczynamy kurs 20 lipca o 9.30!

w sobotę 23 lipca będzie wspólna kolacja

ZAPISY: [email protected] lub [email protected]

Ilość miejsc ograniczona: 10

Koszt: 1000 zł – w cenie są wszystkie potrzebne materiały pisarskie i malarskie

Czekamy na ciebie z niecierpliwością!

Maria Kula i Kasia Bruzda-Lecyk