REZYDENCJA ARTYSTYCZNA

6 – 16 sierpnia 2020 r.

Twoja twórczość potrzebuje czasu, spokoju i miejsca. 

Potrzebuje uwagi, miłości, wskazówek i wsparcia. 

Twoja twórczość potrzebuje Ciebie. Żebyś się zatrzymał/a na chwilę i coś jej dał/a zamiast ciągle tylko od niej wymagać. 

Jak często nie jesteś zadowolona/y ze swojej twórczości?

Jak często masz do siebie żal, że za mało tworzysz?

Jak często Twoja twórczość nie spełnia Twoich oczekiwań?

A jak często dajesz swojej twórczości szansę się rozwijać?

Jak często rezerwujesz czas dla niej czas?

Jak często naprawdę się nią zajmujesz?

Spotykam mnóstwo osób, które ma listę zastrzeżeń do swojej twórczości. I bardzo mało takich, które ją naprawdę karmią. 

Zrób sobie prezent, ale nie w postaci nowego notesu, który powędruje na półkę, ale  NAPRAWDĘ daj swojej twórczości czas, spokój, miejsce, uwagę, miłość i szansę na rozwój. Możesz to zrobić na wiele sposobów, ja mam dla Ciebie propozycję jednego:

REZYDENCJA ARTYSTYCZNA

To 10 dni dla Twojej twórczości. 

Święto, wspaniały czas, gdzie będziesz mieć pod dostatkiem czasu, spokoju, miejsca, uwagi, miłości i wsparcia. 

A także wiedzy, ćwiczeń i wskazówek, dzięki którym będziesz mógł/mogła naprawdę się rozwijać!

Dodatkowo będziesz w naturze, w pięknym miejscu, gdzie zegarek możesz schować do walizki, a buty zostawić w pokoju. Gdzie możesz bez końca leżeć na łące, w hamaku, w nocy oglądać gwiazdy, a o świcie iść na spacer po lesie i słuchać koncertujących ptaków.

Możesz patrzeć jak rozkwitają kwiaty, jak trawa ugina się na wietrze, jak kot wygrzewa się na słońcu, a psy chowają w cieniu drzewa. 

Możesz pójść nad rzekę z notatnikiem i aparatem w kieszeni, patrzeć na płynącą wodę i notować słowa, robić zdjęcia, tysiące ujęć skrzącej się wody.

Możesz też spać do późna, zejść na śniadanie w piżamie w ostatnim momencie, załapać się na naleśnika, a posłuchać opowieści Pań kucharek o tym co będzie na obiad tak, że będziesz wyczekiwać 14. 

A może kiedy będziesz wracać do domu złapie Cię letni deszcz i zmokniesz i poczujesz, że żyjesz naprawdę i natura przenika do szpiku Twoich kości i słowa w Twojej głowie zaczną się naprawdę układać. A potem weźmiesz gorący prysznic i siądziesz z kubkiem kakao, które wyprosisz w kuchni i napiszesz prawdziwie i z serca, pierwszy raz od dawna. 

Chcesz tego wszystkiego? Chcesz tam ze mną być?

W tym roku proponuję Ci coś więcej, niż wyjazd pisarski. Proponuję Ci coś naprawdę niezwykłego, czym sama bardzo się ekscytuję! 

Prowadzę warsztaty, kursy i wyjazdy pisarskie od 6 lat. I widzę, jak pisanie otwiera na twórczość w ogóle. Nie zliczę ilu uczestniczkom moich zajęć poleciłam zajęcia malarskie. Ile z nich zdecydowało się rysować, śpiewać, robić w glinie, grać na instrumentach. I w drugą stronę – jak wiele osób, które do mnie przychodzą pisać, jest twórczych też w innych dziedzinach. Mnie też kręci tworzenie na wielu polach. I dlatego

zapraszam Cię na Rezydencję Artystyczną, 10 dniowy wyjazd, podczas którego będziesz nie tylko pisać, ale też rysować i fotografować!

Do poprowadzenia zajęć fotograficznych zaprosiłam Michała Kortę. Znamy się 10 lat. Jego sposób patrzenia na świat i obraz jest dla mnie nieustannym źródłem inspiracji. Chcę Tobie też dać taką możliwość, co więcej, uczyć się robić zdjęcia od bardzo dobrego specjalisty. 

Michał Korta, niezależny fotograf portretowy i dokumentalny. Studiował fotografie na ASP w Krakowie oraz filologię germańską na UJ. Autor dwóch książek fotograficznych oraz zdobywca najważniejszych wyróżnień portretowych w Polsce (BZ WBK Press Photo 2011, Grand Press Photo 2018). Prowadzi zajęcia z fotografii w Akademii Nikona oraz współpracuje z uczelniami w Polsce i za granicą. Jego zdjęcia pokazywane były na wystawach w Polsce, Izraelu, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Jako fotograf portretowy współpracuje z prasą, wydawnictwami i agencjami reklamowymi.

Od 2006 roku realizuje autorskie projekty długoterminowe, m.in. w Azji Centralnej, w Izraelu czy na Bałkanach. Korta należy do nowej generacji fo
tografów, dla których fotografowane miejsca są nierozerwalnie związane zarówno z historią jak i warunkami geopolitycznymi, ale także z emocjonalnością jego bohaterów. Łącząc intymne portrety z obrazami miejsc eksploruje przestrzenie dalekie od oczywistych atrakcji i pierwszych skojarzeń. Głównymi tematami jego osobistych projektów często są tożsamość, grupy społeczne czy przypadek. W najnowszych projektach coraz więcej miejsca zajmują związki człowieka z naturą. W 2016 roku amerykański portal Art Verseed uznał go za jednego z 5 fotografów z Europy Wschodniej, który warto obserwować.

Zdjęcia Michała Korty możesz obejrzeć na jego stronie, facebooku i instagramie. A trochę go poznać i podejrzeć jego pracę na tym video.

A jeśli jesteś tu nowa/y to jeszcze kilka słów o mnie.

Maria Kula redaktorka, nauczycielka pisania, pracuje indywidualnie z autorami. Od 2014 roku prowadzi warsztaty i kursy pisania, offline i online według autorskich programów, retreaty pisarskie w Polsce i na świecie. Uważa, że pisania można się nauczyć i jak każdą umiejętność, trzeba je praktykować. Promuje pisanie i czytanie także za pomocą serii artykułów o pisaniu oraz licznych wydarzeń o twórczości. Kocha kawę, morze i czytanie na hamaku.

A całość strony o mnie, z linkami do radia jest tutaj. Zajrzyj na mojego facebooka.

PROGRAM REZYDENCJI:

3 grupowe warsztaty pisarskie

(uwaga, jak zawsze program może się zmienić, bo dostosowuję go na bieżąco do uczestników :))

1. Analiza tekstu na podstawie wybranego pisarza/twórcy. Co to jest styl, jak go określić i jak znaleźć swój styl pisania, a potem nad nim pracować? Jak pracować ze swoim tekstem?

2. Pokazywanie postaci. Portret, reportaż, monolog wewnętrzny, pisanie o sobie, fikcja i prawda na własny temat. Pisanie o innych, bohaterach fikcyjnych i prawdziwych. Jak pisać o kimś, żeby było ciekawie? Jak pracować z bohaterem? Jak pisać o sobie?

4. Warsztat zmysłowo/medytacyjny. Cisza w tekście. Jak pisać o naturze? Jak pisać o tym, co dzieje się we mnie w środku? Jak pisać o tym, czego doświadczam?

 

3 grupowe warsztaty fotograficzne 

(uwaga, nie musisz mieć aparatu! Możesz z powodzeniem fotografować telefonem)

1. Analiza obrazu fotograficznego na podstawie wybranych fotografów. Co to jest język wizualny i jak mówić o zdjęciach? Na co zwrócić uwagę, jakimi narzędziami posługują się współcześni fotografowie. Jak znaleźć swój własny styl?

2.  Prawie wszystko o portrecie – jak robić lepsze portrety niezależnie od tego czym fotografujesz? Kto jest ważniejszy, fotograf czy osoba portretowana? Obserwowanie rzeczywistości czy jej kreowanie? Czy portretem można opowiedzieć historię? 

3. Przyroda w fotografii – tendencje i style fotografowania przyrody. Jak pokazać lub wykorzystać naturę w fotografii? National Geographic to nie wszystko.

Kreatywne wykorzystanie otoczenia. Od ogółu do szczegółu – uważności w fotografii. 

indywidualna sesja o pisaniu albo o fotografowaniu

godzinna konsultacja tylko dla ciebie, do wyboru o Twoich tekstach ze mną albo o Twoich zdjęciach z Michałem Kortą

spotkania w kręgu

wieczór twórczości

niezliczona ilość wskazówek pomiędzy warsztatami, śniadaniem, hamakiem a spacerem w lesie

ćwiczenia w parach/trójkach

czas na pisanie i fotografowanie

mnóstwo niespodzianek i nieprzewidywalnych wspaniałych chwil

momenty odkryć, wzruszenia i wielkie radości

Czas: 6– 16 sierpnia 2019 r. 

(zaczynamy o godz. 16 w czwartek 6 sierpnia, kończymy obiadem w niedzielę 16 sierpnia)

Ilość miejsc ograniczona: 20

Miejsce: Folwark Miłkowiec

Koszt warsztatu: 1390 zł plus

Koszt pobytu i jedzenia: 1650 zł

10 noclegów w dwuosobowym pokoju z łazienką

Śniadanie, zupa, ciasto i ciepła kolacja, wegeteriańskie.

Przy zapisie obowiązuje bezwrotna zaliczka 500 zł. 

Oczywiście można płacić w ratach!

ZAPISY: [email protected]