Szkoła Pisania Powieści

START 17 października 2020

Szkoła Pisania Powieści. Tu rodzą się pisarze.

Uważam, że pisania można się nauczyć tak samo jak gotowania, jeżdżenia na rowerze, tańczenia samby i szydełkowania. Jak każda z umiejętności, pisanie może nam przychodzić z większą lub mniejszą łatwością. Są ludzie, którzy po pierwszej lekcji samby mogliby jechać do Rio i śmigać w piórach i tacy, którzy potrzebują 10 albo 20 lekcji. Ktoś piecze ciasto jak ma 10 lat (ja upiekłam bez mąki), a ktoś jak ma 30 i potrzebuje hiper dokładnego przepisu. Ale każdy, absolutnie każdy może nauczyć się piec ciasto i tańczyć sambę. I pisać.

Szkoła miała już trzy edycje, pisarze, którzy ją skończyli mają już za sobą debiuty: Paulina Jóźwik „Strupki”, Izabela Janiszewska „Znak”, książka Katarzyny Kalisty ukaże się jesienią, a kilka kolejnych jest w drodze do wydawców. Szkoła to prawdziwe miejsce, gdzie nie tylko będziesz uczyć się pisania, ale naprawdę pisać.

Szkoła jest idealna dla osób, którym brakuje systematyczności i pisanie odkładają w nieskończoność. Zajęcia są intensywne i tak zorganizowane żeby każdy dostałam indywidualne uwagi. Omawiamy wszystkie elementy, z których składa się powieść i oczywiście wszystko natychmiast przenoszone jest na praktykę.

Szkoła jest dla każdego kto chce napisać powieść: zarówno dla osób, które mają kłopoty ze znalezieniem fabuły, dla tych, którzy mają pomysł, ale nie wiedzą jak zacząć jak i dla osób, które już zaczęły pisać i utknęły albo po prostu czują, że chcą pisać lepiej.

Dowiesz się jak dobrać narrację do twojej opowieści, jak sprawić, żeby bohater był bardziej żywy a mniej papierowy i co zrobić żeby twoje dialogi brzmiały jak prawdziwa rozmowa.

Znajdziesz inspirację do pisania, może okaże się, że chcesz pisać jednak coś innego albo właśnie wpadniesz na genialny pomysł?

Poznasz ludzi, którzy tak jak ty chcą pisać i wiedzą co to znaczy myśleć wciąż o perypetiach bohatera.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, przez całą sobotę (od 10 do 18 z przerwą na obiad), w Krakowie.

Pomiędzy zajęciami dostaniesz konkretne zadania – prace domowe, dzięki którym twoja powieść przestanie być marzeniem i stanie się rzeczywistością.

Będziesz nad nimi pracować w zamkniętej grupie na Facebooku, tylko dla uczestników Szkoły, pod okiem prowadzącej, Marty Mareckiej, która na bieżąco będzie dawać Ci feedback do Twojej pracy.

Czeka Cię więc 6 miesięcy pracy pod okiem i ze wsparciem specjalistki i innych uczestników Szkoły, bo zanim się obejrzysz będziecie razem pracować i motywować się do pisania.

Do szkoły przyjmuję tylko 10 osób – bo tylko w małej grupie można pracować efektywnie i każdemu poświęcić uwagę.

W PROGRAMIE:

Jak skonstruować fabułę?

 • Skąd czerpać inspirację do pisania, czyli jak zostać pisarzem!
 • Fabuła a akcja. Czym się różnią?
 • Skąd wiedzieć, czy fabuła jest ciekawa?
 • Bohater – dlaczego dynamiczny jest lepszy niż statyczny, jak go stworzyć i popchnąć do działania.
 • Jak pokazywać bohatera w akcji, jak pokazywać akcję przez bohatera.
 • Wpływ bohatera na fabułę.
 • Emocje bohatera – jak je pokazywać i dlaczego to jest kluczowe dla powieści?
 • Bohaterowie drugoplanowi, relacje między bohaterami, jak one wpływają na akcję?
 • Narracja pierwszoosobowa i trzecioosobowa – możliwości i ograniczenia każdej z nich. Jaką wybrać narrację?
 • Dialog. Konstrukcja dobrej sceny dialogowej. Dlaczego moi bohaterowie przemawiają zamiast mówić?
 • Opisy wnętrz, postaci, pogody… Jak sprawić, żeby były ciekawe.
 • Scena. Co to jest? Jak konstruować scenę?
 • Jak sprawić, żeby czytelnik chciał ciągle czytać dalej.
 • Budowanie atmosfery w powieści.
 • Monolog wewnętrzny.
 • Napięcie w powieści, jak je budować.
 • Sekwencja scen w powieści, jak ją dobrze ułożyć.
 • Praca nad stylem, jak to robić samemu, ćwiczenia stylistyczne.
 • Proces pisania, wewnętrzny krytyk i inne pisarskie kłopoty.
 • Prace domowe.
 • Co zrobić żeby wydać książkę? – porady dotyczące rynku wydawniczego.

OPINIE UCZESTNIKÓW POPRZEDNICH EDYCJI. CZYTAJ!

TERMINY:

PIERWSZE ZAJĘCIA SZKOŁY: 17 PAŹDZIERNIKA

Wszystkie kolejne odbywają się w soboty, w Krakowie, w godz. 10 – 18.

Terminy kolejnych zajęć: 21 listopada, 19 grudnia, 16 stycznia, 20 lutego, 23 marca.

UWAGA: gdyby, co mamy nadzieję się nie stanie, nastąpił powrót wirusa i kolejny lockdown, zajęcia zostaną przeniesione do internetu i w tych samych terminach będą się odbywać online.

REKTRUACJA:

START: 1 września

ZAMKNIĘCIE: 12 września

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 19 września

APLIKACJĘ WYŚLIJ NA ADRES: [email protected] 

KOSZT:

Szkoła kosztuje 2900 zł. Oczywiście można płacić w ratach!

Kiedy dostaniesz maila, że dostałeś/łaś się do Szkoły, poproszę Cię o zaliczkę: 500 zł.

Rekrutacja potrwa od 1 do 12 września.

Proszę o przesłanie pomysłu na powieść i fragmentu tekstu, oraz listu o tym dlaczego chcesz wziąć udział w szkole.

Od 1 września będziemy czytać zgłoszenia i decydować kogo zabierzemy w podróż, jaką jest pisanie powieści.

Może zastanawiasz się czemu robimy rekrutację?

Bo chcę, żeby w Szkole wzięły udział osoby, które są gotowe na to, żeby napisać powieść, które najwięcej skorzystają, które rzeczywiście napiszą powieść. Szkoła jest czymś specjalnym, to nie jest zwykły kurs, który trwa parę miesięcy. Zadaję dużo prac domowych, zależy mi na relacjach między uczestnikami i na ich zaangażowaniu. Chcę więc żeby do Szkoły trafiły osoby, które rzeczywiście jej potrzebują i będą chciały i mogły się w nią zaangażować.

Na czym polega rekrutacja?

Nie jest skomplikowana. Poproszę cię o wysłanie nam trzech elementów:

pomysłu na powieść – możesz go opisać w kilku zdaniach. Nie chodzi o streszczenie, o wielość szczegółów ani broń boże o zakończenie (wcale nie musisz go znać, nawet kiedy zaczynasz pisać, jest o tym mowa w Szkole), tylko o pomysł. Jeśli w twoim pomyśle zawierają się pytania, bo sam/a nie wiesz – napisz mi też o tym.

fragmentu tekstu – bardzo możliwe, że jeśli masz tylko pomysł, to wcale nie zaczęłaś/łeś pisać. Więc skąd masz mieć fragment tekstu? Możesz go napisać, to może być pół strony. Albo możesz mi wysłać fragment innego swojego tekstu, tylko dobrze żeby to nie był tekst sprzed 10 lat. Z niego chcę się dowiedzieć jaki masz teraz styl, rozeznać się, co umiesz, jak piszesz. Tekst musi być aktualny i najlepiej żeby był fikcją, czyli to nie był artykuł. Jeśli chcesz napisać powieść, to muszę widzieć jak piszesz literacko, nie wysyłaj mi kawałka swojej pracy magisterskiej.

maila o tym dlaczego chcesz być w Szkole – to wydaje mi się jasne i mam nadzieję, że takie jest też dla ciebie. Napisz mi o tym dlaczego potrzebujesz Szkoły, czy masz czas na pisanie, czy zdajesz sobie sprawę, że sobotnie zajęcia raz w miesiącu to za mało, żeby napisać książkę. Dwa lata temu dostałam takiego maila od jednej z uczestniczek, że mimo że jej tekst nie był dopracowany, a pomysł bardzo bardzo ramowy, to tak mnie przekonała i urzekła stylem listu, że w nią uwierzyłam, przyjęłam ją do Szkoły. Może masz świetny pomysł i umiesz pisać, ale nie masz czasu na prace domowe i wcale nie zaangażujesz się w Szkołę? Z tego maila to pewnie wyniknie.

Szkołę prowadzi Marta Marecka

Doświadczona Trenerka Pisania, pisarski nerd o wiedzy tak wielkiej, że pięć edycji Szkoły nie starczy, żeby opowiedziała wam wszystko!

Konkretna do bólu, o niesamowitej literackiej intuicji, utalentowana redaktorsko Marta zabierze Cię w powieściowy świat, o jakim Ci się nie śniło.

Wejdź na stronę Marty.

CZEKAMY NA TWOJE ZGŁOSZENIE!

Przeczytaj regulamin Szkoły.