Szkoła Pisania Powieści

START 16 października 2021

Spełnij swoje marzenie – napisz książkę!

Jeśli chcesz napisać powieść
Jeśli naprawdę chcesz napisać powieść, ale brakuje Ci narzędzi, systematyczności, motywacji i wsparcia…
Jeśli masz pomysł, ale nie wiesz jak zacząć…
Jeśli masz problem z ułożeniem fabuły…
Jeśli utknęłaś lub utknąłeś w połowie…
Jeśli po prostu chcesz pisać lepiej…

To zapraszamy Cię do naszej Szkoły Pisania Powieści! Szkoła to sześć intensywnych spotkań, które odbywają się raz w miesiącu, przez całą sobotę (od 10 do 18 z przerwą na obiad), w Krakowie. Pomiędzy zajęciami dostaniesz konkretne zadania – prace domowe, dzięki którym twoja powieść przestanie być marzeniem i stanie się rzeczywistością. Będziesz nad nimi pracować w zamkniętej grupie na Facebooku, tylko dla uczestników Szkoły, pod okiem prowadzącej, Marty Mareckiej, która na bieżąco będzie dawać Ci feedback do Twojej pracy. Ani się obejrzysz, a będziesz w połowie książki!

Dlaczego warto?

Konkretna wiedza od specjalistek

Autorką programu jest Maria Kula – doskonała redaktorka, która od lat uczy pisania, współpracuje z pisarzami i pomaga im osiągać literackie sukcesy. Jej sprawdzony i stale udoskonalony program da Ci wszystkie narzędzia potrzebne do tego, żeby napisać książkę. W szkole dowiesz się jak dobrać narrację do twojej opowieści, jak sprawić, żeby bohater był bardziej żywy a mniej papierowy i co zrobić żeby twoje dialogi brzmiały jak prawdziwa rozmowa.

Szkołę prowadzi Marta Marecka – doświadczona trenerka pisania, językoznawczyni, doktor nauk humanistycznych i pisarski nerd. Zapytaj ją o teorię i technikę pisania, a nie zamknie się przez trzy godziny.

Tu się naprawdę pisze

W szkole nie będziesz tylko uczyć się pisania – tu będziesz po prostu pisać. Wszystkie techniki pisarskie omawiamy na Twoim tekście. Poprzez intensywne zajęcia i zadania domowe będziesz cały czas pracować nad swoją powieścią. Pod koniec szkoły natomiast dowiesz się, jak przygotować dobrą propozycję wydawniczą dla swojej książki.

Ta formuła, sprawdzona przez ostatnie cztery edycje, działa. Uczestnicy szkoły nie tylko wychodzą z niej z nowymi umiejętnościami, ale też z dużymi kawałkami swojej powieści lub gotowymi manuskryptami. Do absolwentów szkoły należy m.in. Paulina Jóźwik (autorka powieści Strupki, wyd. Znak), Izabela Janiszewska (autorka trylogii Wrzask, Histeria i Amok, wyd. Czwarta Strona) czy Katarzyna Kalista (autorka powieści Ostatni Rozdział i Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza, wyd. Czarna Owca).

PRZECZYTAJ OPINIE UCZESTNIKÓW POPRZEDNICH EDYCJI!

Indywidualne podejście

Do Szkoły Pisania Powieści obowiązuje rekrutacja. Wybieramy do niej tylko 10 osób, które naprawdę są gotowe zaangażować się w pisanie. Dzięki temu każdemu z uczestników prowadząca może poświęcić dostatecznie dużo indywidualnej uwagi. W czasie szkoły będziesz pracować na zadanych tekstach i scenach, do których dostaniesz szczegółowy, indywidualny feedback od Marty. Dzięki czemu dowiesz się z niego, jakie są Twoje słabe i mocne strony i jak pracować nad swoim stylem. Oprócz tego w trakcie trwania szkoły możesz zawsze porozmawiać z prowadzącą telefonicznie, jeśli tylko natrafisz na jakikolwiek problem.

Przyjaźnie na całe życie

Praca nad książką bywa emocjonalnym rollercoasterem i dobrze jest mieć kogoś, kto będzie z Tobą w tym procesie. W szkole poznasz ludzi, którzy tak jak ty chcą pisać i wiedzą co to znaczy myśleć wciąż o perypetiach bohatera. Znajdziesz swoją grupę wsparcia, która będzie pomagać Ci w pisarskich kryzysach, a kiedy trzeba, zaserwuje się motywacyjnego kopniaka. Wspólne pisanie zbliża. Po sześciu miesiącach pracy zyskasz nie tylko przyjaciół, ale swoją własną grupę feedbackową, z którą możesz pracować nad tekstami po zakończeniu szkoły.

W programie szkoły

  • Skąd czerpać inspirację do pisania, czyli jak zostać pisarzem!
  • Fabuła a akcja. Czym się różnią?
  • Skąd wiedzieć, czy fabuła jest ciekawa?
  • Bohater – dlaczego dynamiczny jest lepszy niż statyczny, jak go stworzyć i popchnąć do działania.
  • Jak pokazywać bohatera w akcji, jak pokazywać akcję przez bohatera.
  • Wpływ bohatera na fabułę.
  • Emocje bohatera – jak je pokazywać i dlaczego to jest kluczowe dla powieści?
  • Bohaterowie drugoplanowi, relacje między bohaterami, jak one wpływają na akcję?
  • Narracja pierwszoosobowa i trzecioosobowa – możliwości i ograniczenia każdej z nich. Jaką wybrać narrację?
  • Dialog. Konstrukcja dobrej sceny dialogowej. Dlaczego moi bohaterowie przemawiają zamiast mówić?
  • Opisy wnętrz, postaci, pogody… Jak sprawić, żeby były ciekawe.
  • Scena. Co to jest? Jak konstruować scenę?
  • Jak sprawić, żeby czytelnik chciał ciągle czytać dalej.
  • Budowanie atmosfery w powieści.
  • Monolog wewnętrzny.
  • Napięcie w powieści, jak je budować.
  • Sekwencja scen w powieści, jak ją dobrze ułożyć.
  • Praca nad stylem, jak to robić samemu, ćwiczenia stylistyczne.
  • Proces pisania, wewnętrzny krytyk i inne pisarskie kłopoty.
  • Prace domowe.
  • Co zrobić żeby wydać książkę? – porady dotyczące rynku wydawniczego.

REKRUTACJA

Może zastanawiasz się czemu robimy rekrutację?

Bo chcemy, żeby w Szkole wzięły udział osoby, które są gotowe na to, żeby napisać powieść, które najwięcej skorzystają, które rzeczywiście napiszą powieść. Szkoła jest czymś specjalnym, to nie jest zwykły kurs, który trwa parę miesięcy. Zadajemy dużo prac domowych, zależy nam na relacjach między uczestnikami i na ich zaangażowaniu. Chcemy więc żeby do Szkoły trafiły osoby, które rzeczywiście jej potrzebują i będą chciały i mogły się w nią zaangażować.

Na czym polega rekrutacja?

Nie jest skomplikowana. Prosimy cię o wysłanie nam na adres [email protected]:

pomysłu na powieść – możesz go opisać w kilku zdaniach. Nie chodzi o streszczenie, o wielość szczegółów ani broń boże o zakończenie (wcale nie musisz go znać, nawet kiedy zaczynasz pisać, jest o tym mowa w szkole), tylko o pomysł. Jeśli w twoim pomyśle zawierają się pytania, bo sam/a nie wiesz – napisz nam też o tym.

fragmentu tekstu literackiego – bardzo możliwe, że jeśli masz tylko pomysł, to wcale nie zaczęłaś/łeś pisać. Więc skąd masz mieć fragment tekstu? Możesz go napisać, to może być pół strony. Albo możesz nam wysłać fragment innego swojego tekstu. Tekst musi być aktualny, bo chcemy się z niego dowiedzieć, jaki masz teraz styl, rozeznać się, co umiesz, jak piszesz. Nie wysyłaj nam opowiadania sprzed 10 lat! Prosimy cię o przysłanie tekstu literackiego (fikcji literackiej), a nie artykułu, non-fiction czy kawałka pracy magisterskiej ;). Jeśli chcesz napisać powieść, musimy widzieć jak piszesz literacko.

maila o tym dlaczego chcesz być w Szkole – to wydaje nam się jasne i mam nadzieję, że takie jest też dla Ciebie. Napisz nam o tym, dlaczego potrzebujesz szkoły, czy masz czas na pisanie, czy zdajesz sobie sprawę, że sobotnie zajęcia raz w miesiącu to za mało, żeby napisać książkę. Mail jest dla nas bardzo ważny i totalnie może wpłynąć na naszą decyzję. Parę lat temu Maria dostała taką wiadomość od jednej z uczestniczek, że przyjęła ją do szkoły mimo nie do końca dopracowanego tekstu i bardzo ramowego pomysłu. List był tak przekonujący, że po prostu chciało się uwierzyć w tę osobę. Może masz świetny pomysł i umiesz pisać, ale nie masz czasu na prace domowe i wcale nie zaangażujesz się w Szkołę? Z tego maila to pewnie wyniknie.

TERMINY REKRUTACJI

START: 2 sierpnia

ZAMKNIĘCIE: 31 sierpnia

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 17 września

APLIKACJĘ WYŚLIJ NA ADRES: [email protected]

TERMINY SZKOŁY

PIERWSZE ZAJĘCIA SZKOŁY: 16 PAŹDZIERNIKA

Wszystkie kolejne odbywają się w soboty, w Krakowie, w godz. 10 – 18.
Terminy kolejnych zajęć: 20 listopada, 18 grudnia, 22 stycznia, 19 lutego, 26 marca.

UWAGA: gdyby, co mamy nadzieję się nie stanie, nastąpił powrót wirusa i kolejny lockdown, zajęcia zostaną przeniesione do internetu i w tych samych terminach będą się odbywać online.

KOSZT

Szkoła kosztuje 2900 zł. Oczywiście można płacić w ratach!

Kiedy dostaniesz maila, że dostałeś/łaś się do Szkoły, poproszę Cię o zaliczkę: 500 zł.

CZEKAMY NA TWOJE ZGŁOSZENIE!

Przeczytaj regulamin Szkoły.