Szkoła Pisania Powieści

Szkoła Pisania Powieści po raz trzeci zacznie się w 18 listopada 2017 roku!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji, myślisz o wzięciu udziału albo po prostu chcesz wiedzieć więcej, zapisz się na specjalną listę:


Uważam, że pisania można się nauczyć tak samo jak gotowania, jeżdżenia na rowerze, tańczenia samby i szydełkowania. Jak każda z umiejętności, pisanie może nam przychodzić z większą lub mniejszą łatwością. Są ludzie, którzy po pierwszej lekcji samby mogliby jechać do Rio i śmigać w piórach i tacy, którzy potrzebują 10 albo 20 lekcji. Ktoś piecze ciasto jak ma 10 lat (ja upiekłam bez mąki), a ktoś jak ma 30 i potrzebuje hiper dokładnego przepisu. Ale każdy, absolutnie każdy może nauczyć się piec ciasto i tańczyć sambę. I pisać.

Szkoła Pisania Powieści trwa 6 miesięcy i wymyśliłam ją w taki sposób, żeby w trakcie można było napisać książkę. Nawet od zera.

Jest też idealna dla osób, którym brakuje systematyczności i pisanie odkładają w nieskończoność. Zajęcia są intensywne, ale tak zorganizowane żebym mogła z każdym popracować indywidualnie. Omawiamy wszystkie elementy, z których składa się powieść i oczywiście wszystko natychmiast przenoszone jest na praktykę.

Szkoła jest dla każdego kto chce napisać powieść: zarówno dla osób, które mają kłopoty ze znalezieniem fabuły, dla tych, którzy mają pomysł, ale nie wiedzą jak zacząć jak i dla osób, które już zaczęły pisać i utknęły albo po prostu czują, że chcą pisać lepiej.

Dowiesz się jak dobrać narrację do twojej opowieści, jak sprawić, żeby bohater był bardziej żywy a mniej papierowy i co zrobić żeby twoje dialogi brzmiały jak prawdziwa rozmowa.

Znajdziesz inspirację do pisania, może okaże się, że chcesz pisać jednak coś innego albo właśnie wpadniesz na genialny pomysł?

Poznasz ludzi, którzy tak jak ty chcą pisać i wiedzą co to znaczy myśleć wciąż o perypetiach bohatera.

Zajęcia będą się odbywały raz w miesiącu, przez całą sobotę (od 10 do 18 z przerwą na obiad). Pomiędzy zajęciami będą zadania do wykonania – prace domowe dzięki którym twoja powieść przestanie być marzeniem i stanie się rzeczywistością.

Do szkoły przyjmuję tylko 10 osób – wiem, że tylko w małej grupie mogę pracować efektywnie i móc każdemu poświęcić uwagę.

Chcesz dowiedzieć się co o szkole myślą uczestniczki I edycji? Przeczytaj ich opinie!

 

W programie:

Jak skonstruować fabułę?
Fabuła a akcja. Czym się różnią? Skąd wiedzieć, czy fabuła jest ciekawa?
Bohater – dlaczego dynamiczny jest lepszy niż statyczny, jak go stworzyć i popchnąć do działania.
Narracja – rodzaje i plusy i minusy każdej z nich. Jaką wybrać narrację.
Konstrukcja dobrego dialogu. Dlaczego moi bohaterowie przemawiają zamiast mówić?
Opisy wnętrz, postaci, pogody… Jak sprawić, żeby były ciekawe.
Scena. Jak sprawić, żeby czytelnik chciał ciągle czytać dalej.
Budowanie atmosfery w powieści.
Proces pisania, wewnętrzny krytyk i inne pisarskie kłopoty.
Prace domowe.
Co zrobić żeby wydać książkę? – porady dotyczące rynku wydawniczego.
I dużo więcej!

 

START: 18 listopada 2017 r.

kolejne zajęcia: soboty raz w miesiącu, przez 6 miesięcy , godz. od 10 do 18: 16 grudnia, 13 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 14 kwietnia.

Zajęcia odbywają się w Krakowie.

21 kwietnia finał Szkoły podczas III Otwartego Wydarzenia o Pisaniu!

 

REKRUTACJA: [email protected] 

Rekrutacja potrwa od 1 do 8 października, będą ogłaszać ją mailowo, więc jeśli chcesz o niej wiedzieć, zapisz się na listę!

Proszę o przesłanie pomysłu na powieść i fragmentu tekstu oraz listu o tym dlaczego chcesz wziąć udział w szkole.

Od 1 października będę czytać zgłoszenia i decydować kogo zabiorę ze sobą w podróż jaką jest pisanie powieści. Rekrutacja potrwa tydzień, czyli będziesz mieć tydzień, od 1 do 8 października, żeby wysłać mi zgłoszenie do szkoły. 

Może zastanawiasz się czemu robię rekrutację?

Bo chcę, żeby w Szkole wzięły udział osoby, które są gotowe na to, żeby napisać powieść, które najwięcej skorzystają, które rzeczywiście napiszą powieść. Szkoła jest czymś specjalnym, to nie jest zwykły kurs, który trwa parę miesięcy. Zadaję dużo prac domowych, zależy mi na relacjach między uczestnikami i na ich zaangażowaniu. Chcę więc żeby do Szkoły trafiły osoby, które rzeczywiście jej potrzebują i będą chciały i mogły się w nią zaangażować.

Na czym polega rekrutacja? Nie jest skomplikowana. Poproszę cię o wysłanie mi trzech elementów:

pomysłu na powieść – możesz go opisać w kilku zdaniach. Nie chodzi o streszczenie, o wielość szczegółów ani broń boże o zakończenie (wcale nie musisz go znać, nawet kiedy zaczynasz pisać, mówię o tym w Szkole), tylko o pomysł. Nawet jednozdaniowy, jeśli to co wiesz kończy się na jednym zdaniu. Jeśli w twoim pomyśle zawierają się pytania, bo sam/a nie wiesz – napisz mi też o tym.

fragmentu tekstu – bardzo możliwe, że jeśli masz tylko pomysł, to wcale nie zaczęłaś/łeś pisać. Więc skąd masz mieć fragment tekstu? Możesz go napisać, to może być pół strony. Albo możesz mi wysłać fragment innego swojego tekstu, tylko dobrze żeby to nie był tekst sprzed 10 lat. Z niego chcę się dowiedzieć jaki masz teraz styl, rozeznać się, co umiesz, jak piszesz. Tekst musi być aktualny i najlepiej żeby był fikcją, czyli to nie był artykuł. Jeśli chcesz napisać powieść, to muszę widzieć jak piszesz literacko, nie wysyłaj mi kawałka swojej pracy magisterskiej.

maila o tym dlaczego chcesz być w Szkole – to wydaje mi się jasne i mam nadzieję, że takie jest też dla ciebie. Napisz mi o tym dlaczego potrzebujesz Szkoły, czy masz czas na pisanie, czy zdajesz sobie sprawę, że sobotnie zajęcia raz w miesiącu to za mało, żeby napisać książkę. Dwa lata temu dostałam takiego maila od jednej z uczestniczek, że mimo że jej tekst nie był dopracowany a pomysł bardzo bardzo ramowy, to tak mnie przekonała i urzekła stylem listu, że w nią uwierzyłam, przyjęłam ją do Szkoły, a teraz jest za połową swojej książki. Może masz świetny pomysł i umiesz pisać, ale nie masz czasu na prace domowe i wcale nie zaangażujesz się w Szkołę? Z tego maila to pewnie wyniknie.

 

START: 18 listopada 2017 r.

kolejne zajęcia: soboty raz w miesiącu, przez 6 miesięcy , godz. od 10 do 18: 16 grudnia, 13 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 14 kwietnia.

Zajęcia odbywają się w Krakowie.

21 kwietnia finał Szkoły podczas III Otwartego Wydarzenia o Pisaniu!

Ilość miejsc ograniczona – 10

Koszt za całą Szkołę: 1800 zł lub w dwóch ratach po 1000 zł.

 

Czekam na ciebie i twoich bohaterów z niecierpliwością!

Maria Kula

Przeczytaj regulamin Szkoły.