czytelnia

JAK NAPISAĆ DOBRE STRESZCZENIE

Jeśli będziesz kiedyś szukać wydawcy dla Twojej książki to potrzebne Ci będzie streszczenie. Często mówię o Tym jak powinien wyglądać mail z propozycją wydawniczą, pytam też o to redaktorów dużych wydawnictw w trakcie spotkań z cyklu „Spotkania z redaktorami”. które mam przyjemność współtworzyć z Kraków Miasto Literatury Unesco. Do tej pory zarówno Agata Pieniążek ze Znaku jak i Maciej Byliniak z Dwóch Sióstr potwierdzili to, co powtarzam autorom, z którymi pracuję: potrzebne jest dobre streszczenie.

Jeśli twoja książka należy do gatunku non fiction, to niezależnie, czy to jest poradnik czy reportaż, radziłabym, żeby streszczenie miało formę konspektu, planu, czyli było w punktach. Po prostu po kolei wymień w punktach rozdziały czy zagadnienia, o których piszesz w książce. Jeśli masz rozdziały i one mają tytuły, to postaraj się, żeby nie były metaforyczne, enigmatyczne, bo nawet jeśli je wymienisz, to redaktor, który dostanie Twojego maila, nic nie zrozumie z Twojego konspektu. Punkty muszą być jasne, zrozumiałe i przedstawiać w sposób klarowny treść.

Jeśli twoja książka to fikcja, to potrzebne ci będzie streszczenie w formie ciągłego tekstu. Jak powinno wyglądać dobre streszczenie?

  • w jasny, zwięzły i klarowny sposób przedstawiać całą fabułę, łącznie z zakończeniem (to ważne, streszczenie to nie tekst reklamujący książkę, w którym nie zdradza się zakończenia żeby zachęcić czytelnika),
  • napisane jak najbardziej przejrzystym, informacyjnym stylem (w streszczeniu nie ma miejsca na środki stylistyczne czy jakiekolwiek inne popisywanie się stylem),
  • zawierać najważniejsze wydarzenia, kluczowe dla fabuły, a nie wszystkie wydarzenia, które dzieją się w akcji,
  • powinno jasno z niego wynikać kto jest głównym bohaterem,
  • powinno jasno z niego wynikać co jest głównym wątkiem
  • powinno być nie dłuższe niż na 1 stronę znormalizowanego maszynopisu.

Po przeczytaniu dobrego streszczenia redaktor powinien mieć bardzo jasną wizję tego o czym jest książka.

Możesz, przed opowiedzeniem fabuły napisać po prostu:

Głównym bohaterem jest….. – i przedstawić bohatera w dwóch zdaniach.

Głównym wątkiem…. – i opisać go w dwóch zdaniach.

Po tych dwóch króciutkich akapitach jest miejsce na streszczenie fabuły. Dla wielu osób to jest bardzo trudne! Wiem, bo pracując w wydawnictwie miałam w rękach mnóstwo bardzo kiepskich streszczeń, po których nie miałam pojęcia o czym jest książka, a teraz, pracując z autorami niejednokrotnie uczę ich pisać streszczenia kiedy przychodzi czas na szukanie wydawcy.

Niedawno pomagałam autorce napisać dobre streszczenie i wymyśliłam dla niej sposób zabrania się za streszczenie, który wydaje mi się dobry i uniwersalny.

Zacznij od spisania w punktach wszystkich ważnych wydarzeń z akcji Twojej powieści. Nie zastanawiaj się nad tym ile masz tych punktów, może ich być nawet bardzo dużo, po prostu wypisz wszystko po kolei. Jeden punkt na jedno wydarzenie.

Kiedy Twoja lista będzie gotowa, przeczytaj ją od początku i zacznij wykreślać te wydarzenia, które nie są kluczowe dla zrozumienia wątku głównego, bez których fabuła nadal jest jasna i zrozumiała. Bądź bezlitosna/y, nie zostawiaj czegoś dlatego, że to interesujące albo Twoje ulubione, na liście mają zostać tylko punkty, które są kluczowe dla zrozumienia Twojej historii.

Kiedy będziesz mieć okrojoną, gotową listę, przyjrzyj się po kolei każdemu zdaniu. Wykreśli niepotrzebne słowa – to na pewno będą wszystkie „jakiś/jakieś” i zdecydowana większość przymiotników. Na pewno też niektóre zdania możesz skondensować w jedno. Twoim zadaniem jest użyć jak najmniejszej ilości słów. To jest trudne, zachęcam Cię do zrobienia trzech podejść, za każdym razem robiąc min. 24 godziny przerwy między czytaniami.

Twoje wybrane i odchudzone z niepotrzebnych słów punkty to prawie gotowe streszczenie. Wystarczy teraz usunąć punktację i połączyć zdania w ciągły tekst. Być może okaże się, że możesz pousuwać podmiot, który był naturalny w punktach, a przy tekście ciągłym nie będzie potrzebne powtarzanie go. Podziel go bardzo uważnie na akapity, które zaznaczą kolejne punkty kulminacyjne.

Dobrze jeśli Twoje streszczenie mieści się na 1 stronie. Ale nie za wszelką cenę – jeśli musisz ustalić czcionkę 10 i interlinię 1, nie rób tego. Tekst ma być przejrzysty, wygodny do czytania.

Ostatnią fazą pracy jest wydrukowanie streszczenia i bardzo dokładne przeczytanie w poszukiwaniu literówek. A potem już tylko wysyłka do wydawcy!

podpis2

3 komentarze

  1. Bardzo się cieszę!

  2. Wielkie dzięki. Od kilku tygodni próbuję napisać streszczenie i nie wiem jak się za to zabrać. Tekst z pewnością pomoże :)

  3. W końcu jakiś prawilny poradnik! A tyle się naszukałem! Dzięki :)

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *